If you are having any difficulty using this website, please contact the Help Desk at Help@nullHofstra.edu or 516-463-7777 or Student Access Services at SAS@nullhofstra.edu or 516-463-7075. Please identify the webpage address or URL and the specific problems you have encountered and we will address the issue.

Teacher of the Year Award

Each spring, members of Hofstra’s current academic graduating classes help select the faculty members from each school and college who will receive the annual Teacher of the Year awards.  The faculty members selected receive an engraved plaque, recognition in the commencement program, and a monetary award.

In March, graduating students are invited to vote online for the faculty they feel are most deserving of recognition as distinguished teachers.  All faculty members who have taught a minimum of three (3) full years at Hofstra are eligible for the Teacher of the Year award.  A faculty member who receives the award will be removed from the ballot for the following four (4) years (i.e., excluded for one four-year academic cycle).  Once back on the ballot, the faculty member would be eligible for the Teacher of the Year Award after three (3) additional years.  Following this procedure, both potential first time and past Teacher of the Year recipients are treated equally.

Previous Winners:

YearNameDepartment
1959-60 Geoffrey B. Charlesworth Mathematics
1960-61 Herbert Rosenbaum Political Science
1961-62 Edward Chalfant English
1962-63 Howard Siegman Drama
1963-64 Frank Wekerle Philosphy
1964-65 William Hull English
1965-66 Michael D'Innocenzo History
1966-67 Lynn Turgeon Economics
1967-68 Bertram Brettschneider Philosophy
1968-69 Robert Myron Art History
1969-70 Edwin Dunbaugh History
1970-71 Ignacio Gotz Foundations of Education
1971-72 Stanley Brodwin English
1972-73 David Cernic Philosphy
1973-74 Ruth Priogozy English
1974-75 Oliver Niehouse Management/Marketing & Q.M.
1975-76 Rosalie Stillwell Biology
1976-77 Ralph Zalma Special Education
1977-78 Ralph Polimeni Accounting
1978-79 Robert Katz Accounting
1979-80 Bruce Meyer Accounting
1980-81 Kenneth Cooperman Marketing
1981-82 Jack Yurkiewicz Bus.Comp.Info.Sys & Q.M.
1982-83 Jack Salzman English
1983-84 Walter Rosenthal Marketing
1984-85 Michael Barnes Psychology
1985-86 Robert Braun Accounting
1986-87 Bernard Firestone Political Science
1987-88 Thomas Parsons Computer Science
1988-89 Robert Guttman Economics
1989-90 Eugene Maccarone Accounting, Taxation and Legal Studies in Business
1990-91 Paula Uruburu English
1991-92 Robert Marose Bus.Comp.Info.Sys & Q.M.
1992-93 Maureen Miletta Curriculum and Teaching
1993-94 Gene Pressel Speech Arts and Sciences
1994-95 Janice Koch Curriculum and Teaching
1995-96 Frank G. Bowe Counseling, Research, Special Education and Rehabilitation
1996-97 Stuart L. Bass Business Law
1997-98 Michael O’Loughlin Administration and Policy Studies and Reading
1999-2000 Robert W. Greene Journalism/Mass Media Studies
2000-2001 Richard Jones Accounting, Taxation, Business Law
2001-2002 Rosebud Elijah Curriculum and Teaching

2002-2003

Charles F. Levinthal Psychology (HCLAS)
Ellen Frisina Journalism/Mass Media (Communication)
Alan J. Singer Curriculum and Teaching (Education)
John Krapp SUS (New College/SUS)
Ronald H. Silverman Law
Janet A. Lenaghan Mgmt, Entr, Gen Bus (Business)
2003-2004 Peter Gershon Audio/Video/Film
Daniel Sciarra CRSR
Benny Barak Marketing and International Business
Warren Mintz Undergraduate Instruction New College/School for University Studies
Robert Guttmann Economics/Geography
2004-2005 Michael Barnes Psychology
  Andrea Libresco Curriculum and Teaching
  Andrew Spieler Finance
  Carol Fletcher Journalism/Mass Media Studies
  David Pushkin Undergraduate Instruction New College/School for University Studies
  Mitchell Gans Law

2005-2006

John Morrissey Biology
Esther Fusco Curriculum and Teaching
Elizabeth Venuti Accounting/Taxation/Legal Studies in Business
Dennis Mazzocco Audio/Video/Film
Mark Movsesian Law
Eric Freedman Law
2006-2007 David Green Political Science
Robert Licata Journalism, Media Studies and Public Relations
Stuart Bass Accounting, Taxation and Legal Studies in Business
Maureen Miletta Curriculum and Teaching
Bennett Capers Law
2007-2008 Doron Milstein Speech-Language-Hearing Sciences
Victoria Geyer Journalism, Media Studies, and Public Relations
William James Marketing and International Business
Jacqueline Grennon Brooks Curriculum & Teaching
Grant Hayden Law
2008-2009 Robert Leonard Comparative Literature and Language
Mary Anne Trasciatti Speech Communication, Rhetoric, and Performance Studies
Ahmet Karagozoglu Finance
Bruce Torff Curriculum & Teaching
Mitchell Gans Law
2009-2010 Ralph S. Polimeni Accounting, Taxation and Legal Studies
Ralph Acampora Philosophy
Geoffrey A. Roth Journaism, Media Studie and Public Relations
Mary McDonald Counseling, Research, Special Education and Rehabilitation
Alafair S. Burke Law
2010-2011 Benny Barak Marketing and International Business
Bhaswati Sengupta Economics
Robert Papper Media Studies and Public Relations
Laurie Johnson Counseling, Research, Special Education and Rehabilitation
Elizabeth Glazer Law
2011-2012 Charles McMellon Marketing and International Business
  Susan Yohn History
  Kristal Zook Journalism, Media Studies and Public Relations
  Judith Kaufman Teaching, Literacy and Leadership
  James Sample Law
2012-2013 Mary Ann Allison Journalism, Media Studies and Public Relations
Xiang Fu Computer Science
Robert P. Guttmann Economics
Corinne M. Kyriacou Health Professions
Maureen O. Murphy Teaching, Literacy and Leadership
Glen M. Vogel Accounting, Taxation and Legal Studies in Business
Juliana Campagna Law
David E. Elkowitz

Science Education and Pathology and Laboratory Medicine

2013-2014 Ellen T. Frisina Journalism, Media Studies, Public Relations
  Mauro J. Caputi Engineering
  Sarah A. Novak Psychology
  Holly J. Seirup Counseling and Mental Health Professions
  Katie M. Sell Health Studies and Kinesiology
  Elizabeth K. Venuti Accounting, Taxation and Legal Studies in Business
  James J. Sample Law
  William Rennie Medicine
2014-2015 Peter Gershon Radio, Television, Film
Alan Singer Teacher Education Programs
David Rooney Engineering
Doron Milstein Speech, Language, Hearing Sciences
Michael Barnes Psychology
Stuart Bass Accounting, Taxation and Legal Studies in Business
Kevin McElroy Law
Joseph Weiner Medicine
Syed Ahmad Medicine
2015-2016 Miriam Albert Law
Andrew Spieldenner Rhetoric
Janet Lenaghan Management and Entrepreneurship
Gloria Lodato Wilson Specialized Programs in Education
Wing Kwong Engineering
Jeffrey Morosoff Journalism, Media Studies and Public Relations
Martine Hackett Health Professions
Mark L'Eplattenier Physician Assistant Studies
John N.H. Stern Medicine
R. Ellen Pearlman Medicine
2016-2017 David M. Henderson Drama/Dance
  Joseph F. Peyronnin Journalism, Media Studies, and Public Relations
  Carole Ferrand Speech-Language PhD -Hearing Sciences
  Krishnan Pillaipakkamnatt Computer Science
  Andrew Spieler Finance
  Carina Loscalzo Physician Assistant Studies
  J. Herbie DiFonzo Law
  Joanne Willey Medicine (First 100 weeks)
  Jill Rabin Medicine (Second 100 weeks)